אלוף (מיל’) עמוס ידלין יכהן כיו”ר הפורום לדיאלוגים אסטרטגים של ELNET אירופה-ישראל

הפורום לדיאלוגים אסטרטגים מאפשר דיונים פתוחים בין בכירים ומומחים , במסגרת פעילות הארגון לחיזוק מעמדה של ישראל באירופה

האלוף (מיל’) עמוס ידלין, ראש אמ”ן לשעבר וראש המכון למחקרי ביטחון לאומי (INSS) לשעבר, מומחה בכיר במדיניות ביטחון ויחסים בינלאומיים, יכהן כיועץ בכיר לארגון ELNET אירופה-ישראל, הפועל לחיזוק יחסיה של ישראל עם מדינות אירופה והאיחוד האירופי, ויכהן כיו”ר הפורום לדיאלוגין אסטרטגיים של הארגון, לצד יתר עיסוקיו.

אלוף (מיל’) עמוס ידלין כיהן במשך כעשור כראש המכון למחקרי ביטחון לאומי (INSS) שתחת הנהגתו הגיע להיות המכון המוביל בארץ ובמזרח התיכון ומהמובילים בעולם בנושאי בטחון לאומי. עם פרישתו מה INSS הוזמן כעמית בכיר למרכז בלפר באוניברסיטת הרוורד. האלוף (מיל’) ידלין שירת 41 שנים בצה”ל, שמונה שנים כחבר במטה הכללי, סגן מפקד חיל האוויר, מפקד טייסות קרב ומפקד בסיסי חה”א. במסגרת שירותו בחיל האוויר ביצע מאות גיחות מעבר לקווי האויב, השתתף כטיס קרב במלחמת יום הכיפורים וכן בתקיפת הכור הגרעיני בעיראק.

בשנים 2006- 2010 כיהן האלוף (מיל’) ידלין כראש אמ”ן, ולפני כן שימש כנספח צה”ל בארצות הברית ומפקד המכללות של צה”ל. ב-2015 היה מועמד המחנה הציוני לתפקיד שר הביטחון.

האלוף (מיל’) ידלין בעל תואר ראשון בהצטיינות בכלכלה ומנהל עסקים מאוניברסיטת בן גוריון שבנגב וכן בעל תואר שני במנהל ציבורי מאוניברסיטת הארוורד בבוסטון.

האלוף (מיל’) ידלין ישמש יו”ר פורום לדיאלוגים אסטרטגים של הארגון, שניהל עד לאחרונה תת-אלוף (מיל’) מיכאל הרצוג אשר התמנה לשגריר ישראל בארה”ב.

האלוף (מיל’) ידלין: “לאירופה משקל משמעותי בזירה הבינלאומית והיא שותפה מרכזית של ארה”ב בהובלת העולם החופשי. אירופה יכולה למלא תפקיד קריטי לקידום אתגרים חשובים של מדינת ישראל: ההתמודדות עם התקדמות תוכנית הגרעין של איראן, גל האנטישמיות הגלובלי ווקידום מהלכי הנורמליזציה ערבית-ישראלית. במציאות שלאחר נסיגת ארה”ב מאפגניסטן, טיפוח ההבנה והבריתות עם מדינות מפתח באירופה הוא בעל חשיבות אסטרטגית הולכת וגוברת עבור הביטחון הלאומי הישראלי. אני גאה לעזור ל- ELNET במאמציה לטפח דיאלוג והבנה בין אירופה לישראל.”

שי בזק, מנכ”ל ELNET-ישראל, בירך על נכונותו של האלוף (מיל’) ידלין לתרום ולסייע למטרות הארגון: “הפורום של ELNET אירופה-ישראל לדיאלוגים אסטרטגים הינו פלטפורמה המאפשרת דיונים אסטרטגיים ברמה גבוהה בין אירופה לישראל, ללא המגבלות הנובעות מיחסים רשמיים בין ממשלות. הסכמתו של האלוף (מיל’) ידלין לכהן כראש הפורום משמחת אותנו מאוד. אני מברך את האלוף (מיל’) ידלין וסמוך ובטוח כי ביחד נמשיך לקדם יוזמות בינלאומיות מובילות למען ישראל. מדובר בצעד משמעותי עבור ארגון ELNET אירופה-ישראל ואין לי ספק כי התובנות והנסיון הרב של ידלין יועילו רבות למטרתנו החשובה”.

במסגרת פעילותה של ELNET אירופה-ישראל ברחבי רשת הארגון באירופה ובמשרדנו בלונדון, פריז, ברלין, בריסל וורשה, מעודד הפורום לדיאלוגים אסטרטגים (Forum of Strategic Dialogue) שליחי ציבור בכירים ומומחים מובילים במערכת המדינית, הבטחונית והכלכלית, לפתח רעיונות ושיח משותף שיסייעו לשיתוף פעולה דו-צדדי ורב-צדדי ולקידום היחסים בין המדינות. בשנים האחרונות הוביל ELNET דיאלוג אסטרטגי טרילטרלי ארה”ב-אירופה-ישראל, כמו גם פורום אירופה-מזרח תיכון.

ELNET אירופה-ישראל הוא הארגון המוביל הפועל למען חיזוק הקשר בין אירופה לישראל, אל מול המנהיגים וקובעי המדיניות ברחבי אירופה, על בסיס ערכים דמוקרטיים ואינטרסים אסטרטגיים משותפים. זאת, באמצעות פעילות מול כל מדינות ברחבי אירופה, הבאת משלחות של מחוקקים אירופיים לביקורי היכרות מעמיקים בישראל, ודיאלוגים בין בכירים באירופה וישראל בנושאים אסטרטגיים הנמצאים על סדר היום העולמי.